עמיגור ניהול נכסים, נוסדה בשנת 1972 והנה חברה בת של הסוכנות היהודית. פעולות החברה והנכסים שבניהולה מתפרשים על פני כל הארץ, ממצפה רמון בדרום ועד נהריה שבצפון.

פריסת עמיגור

עמיגור הינה כיום החברה המובילה בישראל בתחום דיור גיל הזהב לקשישים, והשניה בגודלה בתחום הדיור הציבורי. החברה הינה בשליטה מלאה של הסוכנות היהודית.

עמיגור ניהול נכסים

היקף הנכסים

עמיגור מנהלת כיום כ-20,000 יחידות דיור, מתוכן כ-12,000 יחידות דיור בשיכון הציבורי המאוכלסות על ידי המדינה ובהן מתגוררות אוכלוסיה המונה כ-35,000 נפש. שכר הדירה הממוצע עומד על כ-400 ₪ לדירה נכון לסוף דצמבר 2016.

בנוסף, מנהלת החברה כ-5,500 דירות ב 55 בבתי גיל זהב, בהם מתגוררת אוכלוסיה של כ-7,000 קשישים, מרביתם עולים חדשים. יתרת הדירות ממוקמת במרכזי קליטה, באתרי מפונים ומעונות סטודנטים.

מטרות החברה ואיפיון הדיירים

יעדי החברה מתמקדים במתן פתרונות דיור לעשרות אלפי דיירים, רובם עולים חדשים, בייזום, בהקמה ובבניה של פרויקטים, בעיקר בתחום הדיור לגיל הזהב, בקליטת עלייה, ובפעולות רווחה בקהילה.

מיום הקמתה העמידה החברה, כשליחת הסוכנות היהודית, כ- 100,000 פתרונות דיור לעולים חדשים ולאזרחים מעוטי יכולת. שכר הדירה מותאם למצבם הכלכלי של הדיירים.

בדירות אלו אוכלסו בזמנו למעלה מ-160,000 נפש רובם עולים חדשים, בעיקר עולי צפון אפריקה, דרום אמריקה וצרפת, אשר עלו לישראל בשנות השישים והשבעים.

החל משנות התשעים, עם גלי העלייה הגדולים מחבר העמים, הגיע אחוז העולים מארצות חבר העמים(ברית המועצות לשעבר) שהתאכלסו בדיור הציבורי לכדי 70%-60% מכלל האכלוסים החדשים.

בדיור גיל הזהב מגמה זו בולטת יותר ואחוז העולים בדיור זה מגיע לכדי 89% מכלל המתאכלסים. אוכלוסיה זו מורכבת מאלפי עולים, רבים מהם ניצולי שואה, שחוו את מוראותיה, ומאלפים אחרים שהשתתפו במלחמת העולם השנייה הן כלוחמים בצבאות והן כפרטיזנים.

לאוכלוסיה זו מעמידה עמיגור תוכניות ייחודיות, הכוללות: השתלמויות, סדנאות, תוכניות תמיכה וסיוע אישי, ובנוסף עזרה וסיוע בתחומי הניקיון, קניית תרופות ורכישת מצרכים, וכן ליווי תומך של עובדים סוציאלים, ככל הנדרש. הפעילות מסייעת לאלפי העולים להיקלט בקהילה, להשתלב בה ולהפוך לחלק ממנה.

פעילות בדיור הציבורי

פעילות הכוללת ניהול דיור ציבורי,לרבות פעילות בתחומי אכלוס, מכירות, אחזקה שוטפת של הדירות והמבנים, גביית שכ"ד, רישום שיכונים ציבוריים, פעילות רווחה עשירה ומגוונת, שיפוץ דירות ישנות, עבודות פיתוח בשיתוף עם רשויות מקומיות. לצד פעילות זו, מתבצעות עבודות אחזקה מעבר לתקציב הרגיל כגון: שיפוץ מקלטים ציבוריים.
פרופיל חברת עמיגור

עמיגור מתחזקת במיליוני ₪ את הבתים בהם מתגוררת אוכלוסייה זו, אולם יחד עם זאת, עמיגור חרתה על דגלה לא רק את הטיפול בדירה, אלא גם בדייר.

מחלקות סעודיות

כחלק מפעילות החברה בתחום דיור גיל הזהב ועל מנת לקיים רצף טיפולי, הקימה עמיגור 4 מחלקות סיעודיות בקרית ים שבצפון, מהמרשימות והמתקדמות בישראל. המחלקות נמצאות בתפוסה מלאה במהלך כל השנה.

מעונות סטודנטים- בפריפריה

זהו תחום ייחודי, אליו נכנסה עמיגור לפני למעלה מעשור. כיום מתגוררים במבנים שהוסבו והותאמו למעונות סטודנטים מאות סטודנטים בשדרות ובצפת. המבנים הוסבו בהשקעה כספית משמעותית. הסטודנטים במעונות לוקחים חלק פעיל בחיי הקהילה ומשתלבים בפרוייקטים של פר"ח ודיירי הדיור הציבורי. בשדרות מופעל מערך רחב ותומך של פעילות במועדונים, בעמותות, כולל הקמת מועדון פר"ח לסטודנטים, שיפוץ מבנים וכו'.

קליטת מפוני גוש קטיף

חברת עמיגור התבקשה על ידי משרד הבינוי והשיכון ומנהלת ס.ל.ע לנהל את אתרי הקראוילות שהמדינה בנתה עבור המפונים. קרוב ל-1000 קראוילות מנוהלים על ידי החברה בניצן, מבקיעים, יד בנימין ויד חנה.

מפעל הבנייה – דיור גיל זהב לקשישים

בשנים האחרונות בנתה עמיגור כ-1,300 יחידות דיור גיל זהב לקשישים בעלות של 67 מליון דולר. מקורות המימון של בתים אלה נחלקים בין תורמים מחו"ל: קרן וינברג מארה"ב 30%, ועידת התביעות נגד גרמניה 30% וממשלת ישראל 40%.

פתרונות דיור אלה הנם תרומתה של הסוכנות היהודית ועמיגור למאמץ הלאומי למתן דיור לעולים קשישים חסרי דיור.

יודגש, כי קיימת במדינה, רשימת המתנה של כ-20 אלף עולים קשישים ללא פתרון דיור.

מפעל הבנייה

פעילות רווחה של חברת עמיגור בדיור גיל הזהב
בכל בניין קיים : אם בית, רכז.תרבות ומועדון, מטזיו"ת ועובדת סוציאלית.

במסגרת הניהול הכולל, נערך פיקוח ומעקב שנועד לבדוק את תפקוד הקשישים, קשר עם משפחות, קשר הקשיש עם לשכת הרווחה העירונית וסיוע כללי.
ליווי ופיקוח על הדיירים הסיעודיים והתשושים והפנייתם על פי הצורך למוסדות המתאימים.

בנייה בתחומים אחרים
החל משנת 2004 מבצעת עמיגור פרויקטים שונים ויחודיים עבור הסוכנות היהודית, בשיתופם של רשויות מקומיות וגופי ציבור שונים. בשנים 2004-2009 ניהלה עמיגור עשרות פרוייקטים בתחום הבנייה והשיפוצים בעלות של עשרות מליוני דולרים. המדובר במערך הדורש מיומנות, מקצועיות, יכולת פיקוח וניהול ברמה גבוהה, וכולל הקמה ובנייה של מעונות סטודנטים, כיתות לימוד, מרכז הידרותרפי, בניית משפחתונים, הקמת מרכזי לימוד טכנולוגים, שידרוג מרכזי קליטה שיפוצם ועוד.

כמו כן שיפצה עמיגור אלפי מקלטים בפריפריה ומנהלת עבור משרד השיכון את פרוייקט מיגון שדרות ומיגון עוטף עזה.